Gelincik Şerbeti
5270 kez okundu
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Yazıcıdan Çıkar Facebook'ta Paylaş
Gelincik Şerbeti Tarifi

Oylat yolun da denk geldiğimiz gelincik tarlasından topladığım gelinciklerle bu güzel şerbeti yaptım.Bu güneşli havalarda içilebilecek güzel bir tat.

Gelincik Tarlası

Gelincik Çiçeği yatıştırıcı,öksürük kesici,göğüs yumuşatıcı ve hafif uyku verici özelliklere sahiptir.

Malzemeler

.250 Gram gelincik.

.1 Tatlı kaşığı limon tozu.(toz halinde)

.3 Adet limon(1 tanesinin dış kabuğu rendelenecek)

.4 Su bardağı su.

Hazırlanışı

_ Toplanan gelinciklerin taç yapraklarının dibinde bulunan siyah kısmı mutfak makasıyla keserek çıkaralım (siyah kısım hiç kalmasın) kesme işlemi bittikten sonra bol suyla zarar vermeden yıkayalım.

_ Gelincikler süzülürken cam bir kavanoza 4 su bardağı su (hazır su kullandım) 1 tatlı kaşığı (silme) limon tozu,1 limon kabuğu rendesi ve 3 limon suyu ilave edip karıştıralım gelincikleri kavanoza atıp kapağını kapatarak güneş gören bir yerde 2,3 gün bekletelim.

_ İki üç gün sonra süzerek şerbetten gelincikleri alalım şimdi elimizde kıvamlı(konsantre) bir su oldu yaklaşık 6 su bardağı 2 su bardağı 2 su bardağı olarak 3 parçaya bölelim  pet  şişelere doldurup dolapta saklayalım.

_ Bir ölçüsüne yani 2 su bardağı konsantre gelincik suyuna 1 litre su ilave edip 1,5 su bardağı şekerle tatlandırarak tüketebiliriz.

Not Aromasının daha az olmasını istersek içine eklediğimiz su ve şeker oranını arttırabiliriz.Az yapmak istiyorum derseniz gelincikleri yıkadıktan sonra su bardağıyla ölçtüm 6 su bardağı geliyordu.
*2 Su bardağı gelincik.
*1/2 çay kaşığı limon tozu (yarım çay kaşığı)
*1 Limon.
*1 Su bardağı + 1/3 su bardağı su karıştırıp yapabilirsiniz.
Gelincik Şerbeti

Etiketler

Yorum Yaz, Görüşünü Paylaş!